Uçak Bakım Personeli

Uçak Bakım Personeli sivil ve askeri uçakların planlı, plansız bakımlarını gerçekleştiren, sahip olduğu lisans ve bu lisansa bağlı olarak sahip olduğu yetkilerle uçağın uçuşa elverişli (airworthiness) olduğunu onaylayan teknik personeldir. Personel diyorum çünkü dünya genelinde bu konuda bir tutarsızlık mevcut. Giriş olarak unvan konusuna değinecek olursak sayabileceğimiz başlıca birkaç unvan bulunuyor.

Uçak Bakım Mühendisi: Uluslararası literatürde kullanılan ifadesiyle Aircraft Maintenance Engineer (AME), ya da Licenced Aircraft Maintenance Engineer (LAME) olarak bilinen unvandır. En büyük organizasyon olan ICAO başta olmak üzere Kanada, İngiltere, Yeni Zellanda gibi ülkelerde bu unvan kullanılmaktadır. Uçak bakım ve onarım faaliyetlerini gerçekleştirebilecek niteliğe sahip olduğunu kanıtlayan bir lisans aldıktan sonra kişi bu unvanı almaktadır.

Uçak Teknisyeni: Ülkemizde de istisnalar dışında genelde kullanılan unvan budur. Alınan temel eğitime mezun olunan okula bakılmaksızın sektörde tek bir unvan kullanılmaktadır. SHGM prosedürlerinde Hava Aracı Teknisyeni olarak geçmektedir.

Mekanik: Amerikan federal havacılık otoritesi (FAA) ve dolayısıyla bağlı bulunan kuruluşlar tarafından tarafından kullanılan unvandır. Aircraft Mechanic olarak iş ilanlarıyla ve kariyer yönlendirmeleriyle karşılaşabilirsiniz.

Uçak Bakım Makinisti: Hava kuvvetlerinde ve devlet hava araçlarında çalışan personel için kullanılan bir unvan olmakla birlikte askeri personelin sivil havacılığa transferi ile bir dönem sivil havacılıkta da kullanılmış olan unvandır.

İşin kitabi kısmından sonra gelelim bakım personelinin büyük çarktaki yerine. Burada süreci biraz detaylı yazarak meraklılarına bilgi vermek aynı zamanda meslek tercihi yapacak öğrenci arkadaşlarımıza da katkı sağlamak istiyorum. Bu sebeple yazıyı da bazı bölümlere ayırmak faydalı olacak.

Hava araçlarını kara araçlarından ayıran en temel fark, meydana gelecek bir arıza durumunda havadaki bir aracı, kenara çekemeyecek olmamızdır. Bu durum hava aracının ve komponentlerinin arıza vermesini beklemeden kontrol edilmesini ve değiştirilmesini gerektirir. Ya da aktif operasyondaki bir uçakta meydana gelen arızaların doğru şekilde değerlendirilmesi, gerekiyorsa komponent değişimleri ve sınırlı ertelemelerin kaydı ve takibinin yapılması gerekmektedir. Büyük çark içinde bu işlemler bazen görülmeyebilir. Fakat hayati bir öneme sahiptir.

Dokümanları üzerinde çalışan bir AME

Gelecek Yazılar

Uçak Bakım Personeli Nasıl Olunur?

Uçak Bakım Personeli Ne iş Yapar?

… ve aşağıdaki soruların getirdiği diğer başlıklar.

Uçak Bakım Personelinin Sahip olduğu kritik lisans ve kritik yetkiler nasıl alınır? Nerelerde kullanılır? Çalışma düzenleri nasıldır? Hangi okullarda buna yönelik eğitim verilir? Ve tabii ki en önemli soru: Uçak Bakım Personeli ne kadar maaş alır? 🙂

Takipte kalın !